Games and Sports

Details of Regional Sports Meet  2016-17 held in our Vidyalaya 

 

 

S. No

 

Name of KV

 

Name of Escort

No of Participants

Event

01

HOSHANGABAD

R. Choudhary

R Singh

12

12

Kabaddi  U- 14, 19

02

BAIRAGARH

B. M Choudhary

D. K Singh

12

12

Kabaddi  U- 14, 19

03

BARBAHA

Mr. Jung Bahadur

 

11

Kabaddi  U- 14

04

KHANDWA

Mr. S. Galule

12

Kabaddi  U- 14

05

Harda

Mr. Narmada Singh

Mr. K. Ram

11

12

Kabaddi  U- 14, 19

06

KHARGONE

Mr. Visha

Mr. M. K. Makshre

12

12

Kabaddi  U- 14, 19

07

MHOW

Mr. Arun

Mr. Sudhanshu

10

09

Kabaddi  U- 14, 19

08

MUNGAWALI

Mr. B.L. Gujare

Mr. P. L. Meena

12

12

Kabaddi  U- 14, 19

09

No. 1 INDORE  - I SHIFT

Mr. Jagdish Radual

Mr. Ashok Sirsiya

09

12

Kabaddi  U- 14, 19

10

NO. 2 INDORE 

Mr. C. K. Shukla

Mr. R. M. Rawat 

11

10

Kabaddi  U- 14, 19

11

NO. 1 INDORE II SHIFT

Mr. M.L. Prajapati

Mr. Ranjeet Singh

12

12

Kabaddi  U- 14, 19

12

RAISEN

Mr. T. N. Shrivastava

 

12

Kabaddi  U- 19

14

RATLAM

Mr. L.L. Meena

Mr. J. K. Archarya

Mr. H.L. Khandelwal

12

12

Kabaddi  U- 14, 19

15

Seoni Malwa

Mr. R. K Soni

Mr. Manish Sahu

10

12

Kabaddi  U- 14, 19

16

Vidisha

Mr. S.P. Bariya

12

Kabaddi  U- 14

17

Mandsore

Mr. V. D. Bharti

11

Kabaddi  U- 19

18

Dhar

Mr. Heeralal Dodyar

12

Kabaddi  U- 19

19

Shivpuri

Mr. Hariblabn

Mr. Ramchandra Choudhary

12

12

Kabaddi  U- 14, 19

20

Beena

Mr. Ankit Mishra

 

10

Kabaddi  U- 14

21

Rajgarh

Mr. Datta Shinde

Mr. Yogesh Sharma

09

09

Kabaddi  U- 14, 19

22

Betul

Mr. Avinash Ghorse

12

Kabaddi  U-19

 Total Teams Kabaddi U-14(Boys)=17  Total Student = 189

Total Teams Kabaddi U-19(Boys)=17  Total Student = 194

Over all Student = 383 & Escorts = 35

Inaugural Function- Function was inaugurated by Mr. Sunil Shrivastava , Assistant Commissioner KVS (RO) Bhopal association by Flag hosting the Flag of KVS Bhopal Region and fly the Pigeon the symbol of piece.  Students of KV No. 2, CPE Itarsi presented welcome song. Principal  KV No.2, CPE, Itarsi Shri Prem Narayan welcomed to Chief guest by presenting smiling bunch of flowers and offered welcome speech addressing to Escorts, Participants, Teachers and all the students. Mr. Sunil Shriwastava , Assistant Commissioner KVS (RO) Bhopal declare the meet open.                   

Highlights of  the programmes is given as under:

Kabaddi  U-14, 19 (Boys)

From 29/07/2016 to 31/07/2016

         PROGRAMME

1.       Arrival of the Chief Guest

2.       Bouquet Presentation to Chief Guest and Umpires.

3.     Welcome Song

4.     Welcome speech by Venue Director Shri Prem Narayan

5.       Flag hoisting by the Chief Guest

6.     Bird Flying

7.       Oath

8.     Address & declaration of meet open by the Chief Guest

9.       Introduction of teams

10.     Vote of thanks by Smt. S. N. Fazil, PRT

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KABADDI U-19 (BOYS),

FIXTURES

Meeting of Escort Teachers, Place-XI B, Date-28/07/2016. Time-08.00PM.

Opening Ceremony 09.00 Am 29/07/2016

LEAGUE MATCHES

Team Divided into 04 Pools

S No.

KV

S. No.

KV

1

BAIRAGARH

2

HOSHANGABAD

3

No. 2 INDORE

4

NO. 1 INODRE II SHIFT

5

No. 1 INODRE I SHIFT

6

KHARGONE

7

MANDSORE

8

MHOW

9

MUNGAWALI

10

RAISEN

11

RATLAM

12

SEONI MALVA

13

SHIVPUARI

14

DHAR

15

HARDA

16

RAJGARH

17

 

18

 

 

S No

Pool A

S No

Pool B

01

HOSHANGABAD

A

No. 2 INDORE

02

RAJGARH

B

KHARGONE

03

MHOW

C

SHIVPUARI

04

MUNGAWOLI

D

MANDSORE

05

 

E

 

 

S No

Pool C

S No

Pool D

 

 

A

SEONI MALWA

I

RATLAM

B

RAISEN

II

No. 1 INODRE I SHIFT

c

HARDA

III

NO. 1 INODRE II SHIFT

d

DHAR

IV

BAIRAGARH

e

 

V

 

 

League Match

1

1 Vs  2

10.30 AM

29/07/2016

Ground -1

2

A Vs B

10.30 AM

Ground -2

3

a  Vs b

11.10 AM

Ground -1

4

I  Vs II

11.10 AM

Ground -2

5

4 Vs 3

11.50 AM

Ground -1

6

D Vs C

11.50 AM

Ground -2

7

d Vs c

12.30 PM

Ground -1

8

IV  Vs III

12.30 PM

Ground -2

9

1 Vs 4

02.00 PM

Ground -1

10

A Vs D

02.00 PM

Ground -2

11

a  Vs d

02.40 PM

Ground -1

12

I  Vs IV

02.40 PM

Ground -2

13

3 Vs 2

03.20 PM

Ground -1

14

C Vs B

03.20 PM

Ground -2

15

c  Vs b

04.00 PM

Ground -1

16

III Vs II

04.00 PM

Ground -2


17

1 Vs 3

04.40 PM

29/07/2016

Ground -1

18

A Vs C

04.40 PM

Ground -2

19

a Vs c

05.20 PM

Ground -1

20

I Vs III

05.20 PM

Ground -2

21

2 Vs 4

06.00 PM

Ground -1

22

B Vs D

06.00 PM

Ground -2

23

b Vs d

09.00 AM

30/07/2016

Ground -1

24

II Vs IV

09.00 AM

Ground -2

Winner of league match

 

POOL A

 

POOL B

01

MUNGAWOLI

A

No. 2 INDORE

02

HOSHANGABAD

B

SHIVPUARI

 

POOL C

 

POOL D

A

SEONI MALWA

I

RATLAM

B

DHAR

II

BAIRAGARH

(Knock out Match)

Quarter Final

S. No

Match

Time

30/07/2016

 

1

1 Vs II

10.00 AM

Ground -1

2

2 Vs I

10.00 AM

Ground -2

3

A Vs b

11.00 AM

Ground -1

4

B Vs a

11.00 AM

Ground -2

 

Semi Final

1

MUNGAWOLI

2

HOSHANGABAD

3

No. 2 INDORE

4

SEONI MALWA

 

A

1  Vs 4

30/07/2016

03.00 PM

Ground 1

B

2  Vs 3

30/07/2016

03.00 PM

Ground 1

FINAL

RUNNER Match A Vs RUNNER Match B

30/07/2016

04.00 PM

IIIth & IVth place

WINNER Match A Vs WINNER Match B

31/07/2016

10.00 AM

Ist & IIrd  place

 

 

Ist

No. 2 INDORE

IInd

MUNGAWOLI

IIIrd

HOSHANGABAD

IVth

SEONI MALWA

 

VALEDICTORY FUNCTION 02.00 PM 31.07.2016        

                                                                                                        Winner of league match

 

POOL A

 

POOL B

01

SEONI MALWA

A

KHARGONE

02

MUNGWALI

B

SHIVPURI

 

POOL C

 

POOL D

A

MHOW

I

HOSHANGAAD

B

KHANDWA

II

NO. 1 INDORE I SHIFT

 

(Knock out Match)

Quarter Final

S. No

Match

Time

31/07/2016

 

1

1 Vs II

08.00 AM

Ground -2

2

2 Vs I

08.00 AM

Ground -3

3

A Vs b

08.40 AM

Ground -2

4

B Vs a

08.40 AM

Ground -3

 

Semi Final

1

NO. 1 INDORE I SHIFT

2

HOSHANGAAD

3

KHARGONE

4

MHOW

 

 

 

A

1  Vs 4

31/07/2016

10.00 AM

Ground 2

B

2  Vs 3

31/07/2016

10.00 AM

Ground 3

 

FINAL

RUNNER Match A Vs RUNNER Match B

31/07/2016

11.00 PM

Ground 3

IIIth & IVth place

WINNER Match A Vs WINNER Match B

31/07/2016

11.00 AM

Ground 2

Ist & IIrd  place

 

 

Ist

KHARGONE

IInd

NO. 1 INDORE I SHIFT

IIIrd

HOSHANGAAD

IVth

MHOW

VALEDICTORY FUNCTION 02.00 PM 31.07.2016